Ensimmäinen kierros Miamissa ennakkosuosikkien näytöstä – Uusi Cloud9 ryhmitys väläytteli kokoonpanoaan

Perjantaiyön ensimmäiset ottelut menivät ennakkosuosikeille.
Ennakkosuosikit voittoihin näytöstyyliin
Yön ensimmäisissä otteluissa Astralis kohtasi Cloud9:n Infernossa. Cloud9 aloitti vahvasti, mutta ensimmäinen puoli meni lopulta Astraliksen hyväksi 10-5. Astralis näyttikin menevän menojaan ja johtikin ottelua jo 15-6. Cloud9 tuli kuitenkin otteluun mukaan ja pääsi jopa hieman kutittelemaan Astraliksen johtoa. Tanskalaiset päättivät kuitenkin uuden Cloud9 kokoonpanon pyristelyn ennen kuin se pääsi sen lähemmäs voittoa. Inferno Astralikselle lopulta 16-10.
Ensimmäisen kierroksen toisessa ottelussa ennakkosuosikki Liquid murskasi FaZe Clanin 16-5 Nukessa. Vaikka ottelu alkoikin tiukoissa merkeissä, voittajasta ei lopulta epäselvyyttä jäänyt.
Kolmannessa ottelussa brasilialainen MIBR kohtasi Natus Vinceren. Viime BLAST -turnauksessa ilman voittoa jäänyt MIBR lähti hakemaan voittoa ukrainalaisjoukkueesta Nukessa. Tässäkään ottelussa ei lopulta paljoa seliteltävää ollut ja NaVi nappasi mukavan 16-8 voiton.
Pohjois-Amerikan taisto
Toisen kierroksen otteluissa nähtiin vanha kilpakaksikko Liquid ja Cloud9, tähtipelaajista koostuva FaZe kohtasi legendaarisen MIBR -kokoonpanon ja kolmannessa ottelussa Astralis ja NaVi kohtasivat huippukamppailussa.
Cloud9:n ja Liquidin välisessä ottelussa oli historiaa. Joukkueet ovat jo monta vuotta kisanneet siitä, kumpi on Pohjois-Amerikan parempi tiimi.
Altavastaajana otteluun lähtenyt Cloud9 aloitti ottelun hyvin, johtaen ottelua jo 5-1. Liquid laittoi lopulta jalan kaasulle ja päästeli Overpassin ensimmäisellä puoliskolla 9-6 johtoon. Ottelu näytti jo selvältä tilanteessa 13-6 Liquidille, mutta Cloud9:n CT-puoli oli vahva ja uusi rosteri kirikin eron tasoihin ja meni jopa ohi numeroihin 14-13. Cloud9:n taisto ei kuitenkaan riittänyt, vaan Liquid vei kartan lopulta numeroin 16-14.
Kahden rämpijän tasainen vääntö
FaZen ja MIBR:n kohtaamisesta ei tulivoimaa puuttunut, kun joukkueet astelivat Mirageen. Tarjolla oli harvinaista herkkua, sillä Miragea ei pelata ainakaan alkulohkossa kuin yhden ainoan kerran.
Ottelu alkoi MIBR:n vakaassa johdossa. Brasilialaiset johtivatkin Miragea jo 8-2, mutta sitten tapahtui brasilialaisten totaalinen sulaminen. FaZe otti MIBR:n kiinni ja meni jopa ohi. Ottelu oli FaZelle jo 14-8, kun MIBR viimein sai muutaman erän alleen. Tästä huumaantuneena brasilialaiset ottivatkin pelin takaisin omiin käsiinsä ja ottelu tilanteeseen 14-13 FaZelle. Lopulta peli päättyi 15-15, kummankin joukkueen menetettyä avaimet voittoon.
Yön huippukamppailu lopulta melko yksipuolinen
Päivän huippukamppailussa maailmanrankingin ykkönen Astralis löi sarvet yhteen ukrainalaista Natus Vincereä vastaan, joka saapui Miamiin voitettuaan StarSeries Season 7:n. Ukrainalaisten lento pysähtyi Infernossa kuitenkin kuin seinään. Tälläkin kertaa seinän nimi oli se tuttu Astralis. Alun tasaisen väännön jälkeen tanskalaiset karkasivat lopulta 16-7 voittoon.
Miamin ottelut jatkuvat tänään (13.4.) noin kello 19:00. Otteluita voi seurata englanniksi selostettuina BLAST Pro Seriesin twitch-kanavilta sekä tubettaja WarOwlin ja Erik ”fl0m” Flomin toimesta selostettuna fl0min twitch-kanavalla. Suomeksi otteluita voi seurata ElisaViihdeSportin twitch-kanavalta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomalaisvalmentaja G2-huhujen kohteena
- CS:n supertähti tekee paluun
- Team Falcons taas MOUZ:ia vahvempi
- MOUZ jyräsi välieriin
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio
- MOUZ aloitti huipputurnauksen voitolla
- Palloliittolta uusi aluevaltaus – järjestää Rocket Leaguen –turnauksen
- Legendaarinen CS2-organisaatio myynnissä
- MOUZ:n taival päättyi Melbournessa
- Nikita ”Derke” Sirmitevin Team Vitalitylle tappio