ENCEn uusi kokoonpano koki jättitappion BLAST-turnauksen avausottelussa – alemman tason joukkue nöyryytti suomalaisia
forZe aloitti Blast Pro Series Moscow 2019 -turnauksen todella häikäisevästi. Venäläisjoukkue kaatoi ENCEn ylivoimaisesti lukemin 16-4.
ENCE ja forZe äänestivät turnauksen avauskartaksi Infernon. Suomalaisjoukkue aloitti terroristi puolelta, mutta esitys ei ollut silmiä hivelevää. Puolen vaihtoon mentiin lukemissa 11-4 venäläisjoukkueen johdossa.
CT-puoliskolla ENCE ei saanut kierrostakaan ja forZe hoiti avausottelun nimiinsä lukemin 16-4.
Kartan tähtipelaaja oli forZen Almaz ”almazer” Asadullin, joka keräsi 20 kierroksen aikana 26 tappoa.
ENCEn uusi kasvo Miikka ”suNny” Kemppi debytoi ENCE-paidassa ja se ei mennyt aivan odotusten mukaan.
Seuraava ENCEn ottelu alkaa 22:15, kun vastaan astelee Natus Vincere.
Blast Pro Series Moscow 2019: kuusi joukkuetta kilpailee 250 000 dollarin palkintopotista. Kaikki joukkueet pelaavat viisi ottelua, ja kaksi eniten kierroksia voittanutta joukkuetta kohtaavat lauantaina finaalissa.
Formaatti eroaa normaaleista turnauksista siten, että kierrosvoitot ovat kaikki kaikessa. Esimerkiksi tämän vuoden maaliskuussa käydyssä Blast Pro Series São Paulossa ENCE kohtasi viimeisessä ottelussa Team Liquidin. Kamppailu päättyi tasan lukemin 15-15, mutta aikaisempien otteluiden tulosten perusteella pohjoisamerikkalaisjoukkue oli yhden kierroksen voimin vahvempi ja eteni finaaliin.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Jättimäinen eSports-hanke Kajaaniin 260 000 euron rahoituksella!
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Ilmaista pelattavaa: kauhua tihkuva Sauna2000-saunasimulaattori ja levyllinen muuta PS1-henkistä pelottelua
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- ”Pidä pää ylhäällä, jos nii ei tee nii tollai käy” ja muut legendaariset suomenkieliset NHL-pelin selostukset videolla
- Valokeilassa eSM-liigassa pelaava Aleksi Aalto – ”Ensimmäiset tunnit meni touchpadilla”
- 21-vuotias VALORANT-pelaaja on kuollut