Astraliksen Zonic palkitiin vuoden 2020 parhaaksi e-urheiluvalmentajaksi
Tanskalaisen e-urheiluorganisaatio Astraliksen valmentaja Danny ”Zonic” Sorensen on palkittu vuoden 2020 parhaaksi e-urheiluvalmentajaksi.
Vaikka Astralis ei ole ollut vuonna 2020 pelinsä huipulla – johtuen useista pelaajavaihdoista, jotka johtivat joukkueen putoamiseen ulos maailmanlistan top 10:stä ensimmäistä kertaa kolmeen vuoteen – on heidän valmentajansa Danny ”Zonic” Sorensen saanut tästä huolimatta tunnustusta Game Awardseilla, voittaen vuoden parhaan e-urheiluvalmentajan palkinnon.
Zonic voitti samaisen palkinnon myös vuonna 2019, tehden tästä hänen toisen parhaan valmentajan palkintonsa.
– Game Awards on pelialan arvokkain gaala, ja saadakseni edes maininnan maailman suurimpien titteleiden ja tapahtumien rinnalla on surrealistista. Se tuli vielä aikana jolloin joukkue ja organisaatio oli kokenut kovia, aivan kuten muukin maailma. Tällaisen tunnustuksen saaminen vuonna 2020 tarkoittaa minulle todella paljon, kommentoi Zonic voittoaan.
Astraliksen vaikeasta vuodesta huolimatta, on joukkue onnistunut nousemaan takaisin maailmanlistan 2. sijalle. Astraliksen CS-vuosi ei ole myöskään vielä ohitse, kokoonpanon jatkaessa pelejään tänään kello 20.30 BLAST Premier Fall Finals 2020 -turnauksessa.
Illan ottelussa tanskalaiskokoonpano saa vastaansa maailmanlistasijalla 4. olevan Natus Vinceren. Ottelua voit seurata suorana ja suomeksi selostettuna Elisa Viihteen Twitch -kanavalla tästä.
Lue myös: Huipputoimittaja kritisoi pelijätti Valvea – ”Valve on kilpailullisen CS:n suurin ongelma”
"We've won a lot with Astralis, but I still find it humbling to be decorated with an award like this."
- @zonic won Coach of the Year at the Game Awards.
#ToTheStars I #AstralisFamily
Read.
- @zonic won Coach of the Year at the Game Awards.
#ToTheStars I #AstralisFamily
Read.
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- ”Peku puhui mut tequilalla sisään” — Kristo ”r0tta” Lindfors aloitti läpimurtonsa LanTrek-jatkoilta
- Suomalainen striimaaja ryöstettiin live-lähetyksessä – ”Kaivappa nyt sitä kuvetta”
- Suomen ensimmäinen Apex Legends -turnaus on täällä!
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- 89-vuotias Hamako Mori on aktiivinen pelaaja ja pelivideoiden tekijä
- Aikakauden loppu: SingStar sulkee serverinsä
- Aleksi ”allu” Jallista tuli isä Major-turnauksen keskellä
- Aleksib opettaa movementia – katso Aleksin tipsit videolta!