Amsterdamiin suunnitellaan esports-areenaa – Kokoa 10 000 neliömetriä
Esports.netin mukaan Amsterdamiin on suunnitelmissa toteuttaa Rabo Esports Stadium, joka on nimensä mukaan suunniteltu kilpapelaamista varten. Kyseistä käyttötarkoitusta varten kunnostettavat tilat ovat – alustavan aikataulun mukaan – valmiina kuluvan vuoden loppuun mennessä.
Prosessia ei kuitenkaan aloiteta ihan nollasta, sillä kyseessä on entinen koulu, ja siihen liittyvä urheiluhalli. Mitenkään pienestä tilasta ei ole kyse, sillä kokonaisuus kattaa yhteensä 10 000 neliömetriä. Alueesta on tarkoitus tulla kampus, joka on omistettu kilpapelaamiselle, pelaamiselle ja teknologialle.
Hanketta rahoittavat Rabobank ja H20 Esports. Vaikka areena ei ole vielä edes valmis, niin tilat ovat jo 75 päivän osalta varatut ensi vuoden puolelta.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NAVI:lle kirvelevä tappio
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon huipputurnauksessa
- NAVI avasi IEM Atlantan voitolla
- Esports Nations Cupissa käänne – Etelä-Korea sittenkin mukaan
- Jättiseura vetäytyy Dota2:sta
- Olkkosen ja Sirmitevin Team Vitality isoon voittoon
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitality avasi EMEA Leaguen pudotuspelit voitolla
- 21-vuotias VALORANT-pelaaja on kuollut
- Esports Nations Cup kriisissä – E-urheilujätti jättämässä kisat väliin
- Valve julkaisi odotetun CS2-kartan