Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI pysyi elossa Kölnissä – ”Jimpphatin” MOUZ:lle tappio
Kuva: NAVI
IEM Kölnin lohkovaiheen ottelut jatkoivat suomalaisten osalta, kun Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI ja Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ olivat tositoimissa.
NAVI oli selkä seinää vasten hävitessään ensimmäisessä ottelussaan juuri MOUZ:lle suoraan 2-0. Alemman kaavion ottelussa NAVI piti toiveensa kuitenkin elossa, kun se kukisti OG:n 2-1 ja eteni alemman kaavion välierään.
Samassa vaiheessa nähdään myös MOUZ, joka koki turnauksen avaustappionsa hävitessään Team Vitalitylle suoraan 0-2.
NAVI kohtaa seuraavassa pelissään FaZe Clanin ja MOUZ saa puolestaan vastaansa Astraliksen. Otteluiden voittajat kohtaavat finaalissa, jonka voittaja etenee pudotuspelivaiheeseen. ENCE on jo paikkansa pudotuspeleissä varmistanut.
LUE MYÖS:
- Elias ”Jamppi” Olkkonen ja Nikita ”Derke” Sirmitov samassa VALORANT-joukkueessa
- FaZe Clan pulassa Budapestin major-turnauksessa
- Lasse ”MATUMBAMAN” Urpalainen paljasti miksi jätti Dota2:n – ”En pitänyt Dota-yhteisöstä”
- ENCE:ssä pelannut CS2-legenda lopettaa kilpapelaamisen – ei jätä lajia
- SEUL piti syyskokouksensa – hallitukseen uusia jäseniä
- CS2-major alkaa maanantaina – runsaasti suomalaismielenkiintoa
- HAVU jatkoon European Pro Leaguessa
- EA Sports ei julkaise F1-peliä
- The Game Awardsin ehdokkaat julkaistu
- Majorin voittanut CS-joukkue pohtii paluuta