Activision Blizzard maksaa työntekijöilleen dollarin päivässä raskaudenseuranta-ohjelman käyttämisestä
Activision Blizzard hyödyntää varsin erikoista menetelmää tarkkaillakseen raskaana olevia työntekijöitään.
Eurogamer uutisoi Activision Blizzardin erikoisesta tavasta kerätä tietoa yhtiön raskaana olevilta työntekijöiltä.
Yhtiö hyödyntää Ovia-nimistä sovellusta, joka pitää kirjaa ja tarkkailee käyttäjänsä raskauden tilaa. Uutisen mukaan ohjelman käyttäminen on vapaaehtoista, mutta jokaisesta käytetystä päivästä Activision Blizzard maksaa työntekijälle yhden dollarin.
Ovia tarkkailee työntekijöitä varsin henkilökohtaisella tasolla, sillä se pitää kirjaa esimerkiksi käyttäjän kuukautisista, mielialasta ja muusta terveydentilasta.
Activision Blizzard kertoo käyttävänsä tietoja alaistensa hyvinvoinnin tarkkailuun, mutta tällainen tietojen kerääminen on nostanut huolta kerätyn aineiston hyödyntämisestä.
Yhtiö ei pääse käsiksi yksittäisten henkilöiden dataan, vaan he näkevät yhteen kerätyn tiedon kokonaisuudessaan. Tulosten pohjalta pystytään päättelemään kuinka isolla osalla työntekijöistä on ollut varhainen tai korkean riskin synnytys, millaisia terveydellisiin kysymyksiin he ovat etsineet vastauksia, sekä kuinka pitkäksi he ovat suunnitelleet oman äitiysvapaansa.
Activision Blizzard on säästänyt uutisen mukaan vuotuisasti tarkkailun avulla noin 1 200 dollaria henkilöä kohden.
Edit: 11.4. kello 18.59. Otsikkoa muutettu.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitalitylle avaustappio
- Eetu ”sAw” Sahan G2 aloitti voitolla Krakovassa
- CS2:n suurturnaus alkaa Krakovassa
- Topias ”Topson” Taavitsaisen pelit päätökseen
- CS2:n 2027 major-turnaukset viedään Euroopan ulkopuolelle
- Joona ”Serral” Sotalalle surkeita uutisia – valtavat tulomenetykset
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkue voittoon
- Suomi jatkoon e-koripallon MM-karsinnoissa
- Nikita ”Derke” Sirmitev ja Elias ”Jamppi” Olkkonen aloittivat vuotensa voitolla
- Topias ”Topson” Taavitsaisen joukkueelle tappio
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- OG:n ja ENCE:n välisessä ottelussa mukana hyväntekeväisyyttä – Nathan ”NBK” Schmitt pelaa peruukki päässä?
- Valokeilassa eSM-liigassa pelaava Aleksi Aalto – ”Ensimmäiset tunnit meni touchpadilla”
- Kadoksissa ollut tubettaja Desmond ”Etika” Amofah on löydetty kuolleena
- cNed alistaa ja dominoi – katso videolta häikäisevät tapot
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- GameXpo Award -palkinto myönnettiin esports-veteraani Teemu ”wabbit” Hiiliselle
- Perheenisän hieno projekti: rakensi tyttärelleen erityisen ohjaimen Zelda: Breath of the Wildin pelaamista varten
- Tähtitubettaja MrBeast teki todella itsekriittisen uudenvuodenlupauksen
- Viime vuoden pelatuimmat pelit julkaistu