Valve muuttaa sääntöjään ”jumpthrow” -komennon suhteen – Sääntö käyttöön jo seuraavaan Major-turnaukseen

StarLadder on sopinut yhdessä Counter-Strike Professional Players’ Associationin (CSPPA) ja Valven kanssa ”jumpthrow” -komennon sallimisesta Valven järjestämissä turnauksissa.
CS:GO:ssa on aiemmin ollut erilaisia säännöksiä, joista jotkut sallivat yhden näppäimen käyttämisen täydellisten savukranaattien heittämiseksi, kun taas joissain säännöissä vaaditaan kahden eri näppäimen käyttämistä. Nyt StarLadder on kuitenkin yhdessä CSPPA:n ja Valven kanssa sopinut uudesta säännöstä, jossa yhden näppäimen käyttö hyväksytään myös Valven järjestämissä turnauksissa.
CSPPA:n puolelta pelaajat kuten Nathan ”NBK” Schmitt, Andreas “Xyp9x” Højsleth ja Epitácio “TACO” de Melo olivat osana vaikuttamassa päätökseen. Uuden säännön myötä tullaan mahdollisesti näkemään parempia ja uudenlaisia taktiikoita. Lisäksi BLAST ja DreamHack ovat ilmoittaneet päivittävänsä sääntökirjojaan.
Will make sure to update the ruleset to make it clear that it's allowed.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Heimo lakkauttaa CS2-joukkueensa
- MOUZ:lle selvä tappio finaalissa
- MOUZ ESL Pro Leaguen finaaliin
- NAVI:n taival katkesi ESL Pro Leaguessa
- MOUZ ESL Pro Leaguen välieriin
- ENCE lakkauttaa Rainbow 6 Siege -joukkueensa
- MOUZ ja NAVI jatkoon ESL Pro Leaguessa
- NAVI voiton päähän jatkopaikasta – MOUZ:lle avaustappio
- MOUZ:lle toinen voitto – NAVI:lle tärkeä avausvoitto
- MOUZ avasi voitolla – NAVI:lle tappio