Valve iski bännivasaran peruskallioon asti – Dota 2 -pelaajille jaettiin jopa 20 vuoden porttikieltoja (jotka saattavat olla ikuisia)
Myrkylliset, toksiset tai muuten vain kammottavat pelaajayhteisöt lienevät tuttuja lähes kaikille pelaajille. Tämän takia eri pelitalot pyrkivät aktiivisesti karsimaan huonosti käyttäytyviä pelaajia pois servereiltään, ja tällä kertaa myös Valve on lyönyt aiheen tiimoilta ison vaihteen silmään.
Pelin uusimman päivityksen myötä Dota 2 -pelaajat ovat saaneet varsin pitkäkestoisia porttikieltoja peliin. Huonoon käytökseen, pelien hylkäämiseen, ”smurfaamiseen”, tilien myymiseen sekä muuhun konnailuun sortuneita pelaajia on rangaistu pahimmillaan 20 vuoden estolla peliin. Osa käyttäjistä on kuitenkin huomioinut, että kyseessä saattaa olla käytännössä ikuinen esto, joka on vain ilmaistu Y2K-ongelman kaltaisen tilanteen takia estona vuoteen 2038 asti.
Bännivasaran viuhuminen on luonnollisesti herättänyt runsaasti ihastelua ja vihastelua pelin yhteisön parissa.
Me: I want to play some @DOTA2, the game that I love and I have more than 2000 hours in. DOTA 2 just a m... redd.it/d5lmlr #dota2
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- CompLexityn riveissä muutoksia – Nuori lupaus astuu sisään kokoonpanoon
- MOUZ finaaliin
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Aleksib ja Jimpphat pääsevät karsimaan huipputurnaukseen
- Aleksib:n eilinen suorituskyky kerää ylistystä – ”Tämä tulee kummittelemaan ENCEä vuosien ajan”
- Arvio: Miljardi ihmistä tulee kuulemaan eUrheilusta vuoden 2016 aikana
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Australian CS-niekka näytti tulisia otteita Liquidia vastaan – katso Justin ”jks” Savagen kuuden sekunnin ässä!
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- FaZe tuhosi ENCEn haaveet EPL:n lohkovoitosta – ”Tuntui siltä, ettemme henkisesti olleet mukana tämän päivän pelissä”
