VALORANT jatkaa CS:GO-pelaajien viemistä – Gen.G jäämässä puille paljaille
Kuva: Stephanie Lindgren / DreamHack
Gen.G:n riveistä tutut Damian ”daps” Steele ja Sam ”s0m” Oh ovat Rush B Median tekemän raportin mukaan liittymässä 100 Thievesin entisen valmentajan Chet ”Chet” Singhin kanssa NRG:n uuteen VALORANT-kokoonpanoon.
Daps ilmoitti vapaaksi agentiksi siirtymisestään 18. syyskuuta. Pelin vaihdosta ei vielä kuitenkaan tällöin huhuiltu. Uutinen ei kuitenkaan tule täytenä yllätyksenä, Chetin ilmoitettua tällä viikolla myöskin CS:GO-eläköitymisestään. Hän ja daps ovat pelanneet aikaisemminkin yhdessä NRG:n riveissä, voittaen IEM Shanghai ja cs_summit 3 -turnaukset.
Liittyy aiheeseen: 100 Thievesin Chet ”Chet” Singh eläköityi CS:GO-valmentajan roolistaan – siirtyy Valorant-koutsiksi?
Jos siirto pitää paikkaansa, jää Gen.G:n kokoonpanoon vain kolme pelaajaa. Koronaviruspandemian ja Amerikan CS:GO-skenessä jatkuvan VALORANT-trendin vuoksi joukkueen tulevaisuus näyttääkin nyt hyvin epävarmalta.
Siirto tarkoittaisi myös Dapsin pitkän CS:GO-uran loppua. 27-vuotias kanadalaispelaaja on edustanut urallaan organisaatioita kuten Liquid, OpTiC ja Cloud9. Viimeisimpänä saavutuksenaan johti hän Gen.G:n voittoon DreamHack Open Anaheim -turnauksessa aikaisemmin tänä vuonna.
Mikäli siirto pitää paikkaansa, jää Gen.G:n kokoonpano kolmen pelaajan vahvuiseksi:
🇺🇸 Timothy ”autimatic” Ta
🇺🇸 Kenneth ”koosta” Suen
🇮🇩 Hansel ”BnTeT” Ferdinand
🇦🇺 Chris ”Elmapuddy” Tebbit (valmentaja)
Lue myös: ENCE ilmoitti etsivänsä uutta päävalmentajaa – Slaava ”Twista” Räsänen siirtyy analyytikon rooliin
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Kuva: DreamHack / Stephanie Lindgren
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Taimou kertoi lopettavansa Overwatchin – alkaako tavoittelemaan ammattilaisuutta VALORANTissa?
- G2 Esportsin valmentajalla korona – XTQZZZ sivussa pudotuspelit
- Roobet Cup 2022 tarjosi yllätyksen ja tiukan taiston
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
- Ammattipelaaja antoi mielipiteensä Valorantin rank-systeemistä – ”Ei kukaan pelaa vain huvikseen”
- Battlefield V on kuukauden ajan ilmaiseksi kokeiltavissa – taistelut on kuitenkin rajattu viikonlopuille
- BLAST Pro Series Los Angeles CS:GO-turnaus julki!
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Olkkosen ja Sirmitevin Team Vitality aloittivat VCT EMEA:n voitolla