Ubisoft aikoo järjestellä Rainbow Six Siegen kilpapeliskenen kokonaan uusiksi
Kuva: Ubisoft
Ubisoft paljasti Six Invitational -tapahtumassa Rainbow Six Siegeen tämän ja seuraavan vuoden aikana tulevia muutoksia. Varsinkin pelin kilpapeliskene kokee melkoisia uudelleenjärjestelyjä.
Ubisoft kertoi tulevien muutosten taustalla olevan halu jakaa peli paremmin alueisiin. Tähän asti keskenään kilpailevat eri alueet on kaikki toteutettu hyvin pitkälti samalla peruskaavalla, mikä on ollut ongelmallista eri alueiden eri resurssien ja saaman tuen takia.
Yksi ongelmallisin alue on ollut Aasian ja Tyynenmeren alue. Valtaisat välimatkat alueella ovat tehneet livepeleistä hankalia järjestää, ja jatkossa alue jaetaankin kahteen divisioonaan. Japani, Etelä-Korea ja Kaakkois-Aasia muodostavat oman erittäin kovatasoisen kahdentoista joukkueen liigansa. Toinen divisioona muodostuu Oseanian alueen joukkueista.
LATAMin, eli Latinalaisen Amerikan alue saa kaksi joukkuetta lisää, joiden avulla muodostetaan kymmenen joukkueen LAN-liiga. Liigan pelit pelataan Meksikossa, mutta laajentumisen myötä mukaan tulevat myös Argentiina, Peru, Chile ja Uruguay. Brasilia ja Meksiko saavat omat divisioonansa, ja muut maat kamppailevat yhdessä omassaan.
Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa muutokset ovat vähäisempiä. EU:n alue muuttuu kymmenjoukkueiseksi ja Pohjois-Amerikassa otetaan käyttöön omat divisioonat Yhdysvalloille ja Kanadalle.
Alueellisten muutosten lisäksi käyttöön tulee maailmanlaajuinen ranking-systeemi. Joukkueet keräävät liigoistaan ja turnauksista pisteitä, joiden perusteella joukkueet valikoituvat kolmeen Major-turnaukseen, sekä tietysti kaikista suurimpaan Six Invitational -tapahtumaan.
Lähde: PCGamesN.com
Kuva: Ubisoft.
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
- Viime yön CS:GO-päivitys palauttaa AUG:n hinnan entiselleen ja muuttaa tappiobonuksia merkittävästi
- CompLexityn riveissä muutoksia – Nuori lupaus astuu sisään kokoonpanoon
- HAVU Gaming panostaa NHL:ään – Kiinnitti entisen Written In The Stars -joukkueen
- Millaista on pelata 6 miljoonan LAN-turnauksessa kesken pandemian? Katso ENCEn PUBG-tähden päiväkirjavideot
- SJK:n CS-joukkue matkustaa Tukholmaan 10 000 euron LAN-turnaukseen – mukana tiimejä kuten CPH Flames!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- Aleksandr ”s1mple” Kostyliev lunasti IEM Katowice -turnauksen arvoikkaimman pelaajan tittelin!
- Aleksi “Aleksib” Virolasen joukkuekaveri haluaa muutoksia peliin – “Heikentäkää Kriegiä”
