Dota 2 The International -turnauksen palkintopotti jatkaa räjähdysmäistä kasvuaan.

Valven järjestämä The International -tapahtuma on ollut jo vuosia kilpapelaamisen keskeisimpien kohokohtien joukossa. Missään muussa tapahtumassa ei ole jaettu niin paljon rahaa pelaajille, kuin vuosittaisissa TI-turnauksissa.

Joka vuosi palkintopotit ovat jatkaneet kasvuaan, eikä tämä vuosi todellakaan ole poikkeus. Valven omalla panostuksella, sekä Battle Pass -lisäsisältöä myymällä, tapahtumaa varten on kerätty vain 24 päivän aikana yli 15 miljoonaa dollaria. Viime vuonna saman rahamäärän keräämiseen kului noin 45 päivää.

Kilpailu on tänä vuonna kovaa, sillä Epic Gamesin 26.-28.7. järjestämässä Fortnite World Cup Finals -turnauksessa on jaossa kaikkiaan 30 miljoonaa dollaria. Pystyykö Valve ylittämään tämä haamurajan ennen 15.8. alkavaa TI-turnausta?

Kuva: Valve / Dota 2