The God of Dota – Anathan ”ana” Pham lopettaa uransa 21-vuotiaana
Kuva: OG
Nyt voidaan puhua aikakauden loppumisesta, sillä kaksinkertainen Dota 2 maailmanmestari ja yksi maailman parhaista, The God of Dota – Anathan “ana” Pham lopettaa uransa 21-vuotiaana. Tiedote tulee yllätyksenä, sillä ana vasta muutama kuukausi sitten liittyi takaisin OG Esportsin aktiiviseen rosteriin.
.@anadota99 has decided to no longer compete in Dota 2.
It was truly a great honor to play with you, and have you by our side my friend.
Thank you for everything you have done for us.
#DreamOG
It was truly a great honor to play with you, and have you by our side my friend.
Thank you for everything you have done for us.
#DreamOG
“Hei kaikki, Menneet vuodet ovat tarjonneet uskomattoman matkan, mutta nyt on tullut aika todeta, että olen poistumassa Dota areenoilta. Olen mietiskellyt tätä jo hetken aikaa, ja olen nyt pystynyt tekemään tarvittavan päätöksen ja aloittamaan seuraavan vaiheen elämässäni. Lyhyesti ja ytimekkäästi sanottuna, Dota on ollut yksi tärkeimpiä asioita elämässäni pitkän aikaa, ja olen alkanut arvostamaan ja nauttimaan muista asioista elämässäni, joita haluan tutkia sekä oppia. OG:n porukka on ollut erittäin ymmärtäväinen, ja olen oikeasti sitä mieltä, että tämä päätös on paras minulle, mutta myös joukkueelle. Olen oppinut paljon, niin Dotasta kuin sen ulkopuolisista asioista osana OG:ta. Tämä organisaatio tulee aina tuntumaan minulle kodilta. Dotalla tulee aina olemaan erityinen paikka sydämessäni, enkä voi sanoin kuvailla sitä kiitollisuuttani Dota yhteisöä ja kaikkia niitä kohtaan, jotka olen saanut tavata vuosien varrella. Haluan vielä loppuun lisätä erityisen kiitoksen ystävilleni sekä perheelleni. Kiitos, Ana”Ana tunnetaan pelaajana, joka usein suurten turnausten jälkeen siirtyi tauolle henkilökohtaisista syistä. Nuori ujo poika, jonka valloittava hymy sulatti sydämiä. Ana aloitti ammattilaisuransa Dota 2 -pelin parissa jo 14-vuotiaana Mobility Gamingin riveissä. Hän pelasi OG Esportsin:n kanssa ensimmäisen kerran vuonna 2016, kävi vuoden verran välissä muualla ja sen jälkeen palasi takaisin OG:n riveihin kesällä 2018. Uransa aikana ana kerkesi voittamaan mm. The Internationalin kahdesti ensimmäisenä joukkueena koskaan. Sen lisäksi Ana oli voittamassa mm. kaksi Major turnausta sekä useita pienempiä turnauksia. Uransa aikana ana voitti yhteensä reilut 6 miljoonaa dollaria palkintorahaa. LUE MYÖS: Dota 2 TI 10 pelataan Tukholmassa, mutta SVT ei tätä huomioi Ota eurheilu.org haltuun myös Twitterissä!
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen kertoi haastattelussa OG:n jättämisestä
- Astraliksen valtakausi jatkuu – ELEAGUE Premier oli joukkueelle täydellinen turnaus
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Dr Disrespectin vessasekoilu saatiin ikuistettua videopeliin
- FaZe Clan ei osallistukkaan DreamHack Winterille
- Suomalainen striimaaja ryöstettiin live-lähetyksessä – ”Kaivappa nyt sitä kuvetta”
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
- Tässä on kallein koskaan myyty CS:GO-skini – hintaa yli 100 000 dollaria!
- Valokeilassa eSM-liigassa pelaava Aleksi Aalto – ”Ensimmäiset tunnit meni touchpadilla”
