Suomeen perustettiin elektronista urheilua vaaliva hyväntekeväisyysyhdistys
Suomeen on perustettu Proud to be a Gamer -hyväntekeväisyysyhdistys, joka pyrkii edistämään elektronista urheilua.
Lyhennettynä POG ry:n tarkoituksena on järjestää erilaisia tapahtumia ja tempauksia, joiden avulla yhdistys kerää rahoitusta valikoituihin hyväntekeväisyyskohteisiin. Samalla POG ry tuo kilpapelaamista esille uudessa valossa.
”Kipinä yhdistyksen perustamiseen syttyi kun järjestimme ensimmäisen #esportstekeehyvää -hyväntekeväisyysottelun 7.12. ja totesimme että haluamme tehdä näin myös jatkossa. Luonnollinen jatkumo oli perustaa yhdistys toiminnan tueksi.
Haluamme olla mukana tukemassa alan kasvua ja kehittää toimintaa yhteisöllisyyden kautta. Toiminnallamme pyrimme mahdollistamaan pelaamista myös niille joilla ei välttämättä siihen olisi muuten mahdollisuutta.” Kommentoi yhdistyksen puheenjohtaja Olli-Pekka Villa.
Mukana on tuttuja naamoja kotimaisen kilpapelaamisen saralta, kuten Joel Harkimo, Starsquad Eventin toimitusjohtaja Olli-Pekka Villa, selostaja Tomi ”toMi” Pitkänen ja onpa POG:n riveihin eksynyt myös toimituksesta tuttu Kalle ”gaLezki” Kareinen.
Harmillisesti yhtään naispelaajaa ei ole löytänyt tietään POG ry:n riveihin.
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- CompLexityn riveissä muutoksia – Nuori lupaus astuu sisään kokoonpanoon
- MOUZ finaaliin
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Aleksib ja Jimpphat pääsevät karsimaan huipputurnaukseen
- Aleksib:n eilinen suorituskyky kerää ylistystä – ”Tämä tulee kummittelemaan ENCEä vuosien ajan”
- Arvio: Miljardi ihmistä tulee kuulemaan eUrheilusta vuoden 2016 aikana
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Australian CS-niekka näytti tulisia otteita Liquidia vastaan – katso Justin ”jks” Savagen kuuden sekunnin ässä!
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- FaZe tuhosi ENCEn haaveet EPL:n lohkovoitosta – ”Tuntui siltä, ettemme henkisesti olleet mukana tämän päivän pelissä”