Sonicin vähemmän kammottava naama maksoi vain viisi miljoonaa dollaria
Tuleva Sonic The Hedgehog -elokuva on onnistunut keräämään runsaasti kansainvälistä huomiota, vaikka varsinainen leffa onkin vasta matkalla teatterien valkokankaille. Kohua herätti erityisesti sinisen siilin ulkoinen habitus, joka muistutti enemmän ihmisen ja piikkisien eäpyhää liitoa, kuin kaikkien rakastamaa videopelihahmoa.
Tästä syystä elokuvan ohjaaja Jeff Fowler lupasi palauttaa Sonicin takaisin suunnittelupöytään. Uusittu hahmo saatiin kansan ihasteltavaksi alle puoli vuotta ensimmäisen trailerin julkaisun jälkeen ja nyt asiat ovat selkeästi paremmin. Sinisen siilin ulkonäkö onkin kerännyt kehuja pelisarjan fanien keskuudessa.
VG24/7 uutisoi, että prosessi on ollut yllättävän nopea. Elokuvan pääanimaattorina toimivan Max Schneiderin mukaan he eivät joutuneet tiiminsä kanssa tekemään liian pitkää päivää ja varsinainen projekti saatiin maaliin vain viidessä kuukaudessa. Kaiken lisäksi he pystyivät käyttämään vanhan hahmon mallinnusta muutosten pohjana.
Projekti söi myös yllättävän vähän rahaa. IndieWiren mukaan dollareita kului vain viisi miljoonaa kappaletta. Tätä ennen prosessin oltiin arvioitu kustantavan jopa 35 miljoonaa dollaria.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ voittoon trillerissä
- MOUZ aloitti IEM Chengdun voitolla – NAVI:lle tappio
- Rasmus ”Raajaro” Rosvallin NAVI jatkaa pelejään Marvel Rivals -huipputurnauksessa
- Rasmus ”Raajaro” Rosvallin NAVI:lle voitto
- Rasmus ”Raajaro” Rosvallin NAVI jatkoon huipputurnauksessa
- E-urheilun olympialaiset kuopattu toistaiseksi
- Eljas ”WuTum” Vierto neljäs Halon MM-kisoissa
- HAVU:n turnaus päätökseen
- HAVU:lle niukka tappio
- Venäläinen CS2-joukkue haastoi Ruotsin oikeuteen