SEUL pyrkii parantamaan kilpapelaamisen esteettömyyttä sille myönnetyn kehittämistuen avulla
Suomen elektronisen urheilun liito on saanut VAU ry:n myöntämän Ahos-kehittämistuen.
Kehittämistuen suuruus on 8 000 euroa ja se käytetään liikkumis- ja/tai toimintaesteisten henkilöiden mahdollisuuksien parantamiseen kilpapelaamisen saralla.
Liiton suunnitelmissa on koota vuoden 2019 aikana kehitystyöryhmä, jonka osaamista vammaisurheilun parissa kasvatetaan kuluvan vuoden aikana. Vuonna 2020 ryhmä jalkautuu ja tuo osaamisensa kentälle.
Kokonaisuutena hankkeen tavoitteena on parantaa kilpapelaamiseen liittyvien tapahtumien esteettömyyttä, tuoda e-urheilu esille vammaisurheilun ja -liikunnan tapahtumissa, mahdollistaa liikkumis- ja/tai toimintaesteisten henkilöiden mahdollisuus osallistua liiton toimitaan/leireihin/kilpailuihin, sekä tarkistaa nykyinen apuvälinetilanne.
”E-urheilu on siitä loistava laji, että se poistaa fyysisen tarpeen olla läsnä, mutta henkilö voi silti osallistua järjestettyyn toimintaan. E-urheilu pystyy siis tavoittamaan sellaisiakin henkilöitä, joita perinteinen urheilu ei tavoita ja nämä henkilöt voivat osallistua toimintaan, joka lisää esimerkiksi yhteisöllisyyttä.”
”Haluamme ehdottomasti liittona kasvattaa vammaisurheilun toimintaa e-urheilussa. Toivomme myös tulevaisuudessa voivamme auttaa verkkopelitapahtumajärjestäjiä esteettömyyden huomioimisessa”, toteaa liiton hanketyöntekijä Aapo Räntilä.
Kuva: SEUL / Jussi Jääskeläinen
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- CS:GO kartta Cache uudistettiin – katso kuvat muutoksista täältä
- Seitsemänkertainen Tetriksen maailmanmestari Jonas Neubauer on kuollut
- ENCE lunasti pudotuspelipaikan ensimmäisenä joukkueena
- Gla1ve palasi Astraliksen pelinsisäisen johtajan rooliin – tässä näyte uskomattomasta nerokkuudesta!
- Helsinki REDS paljasti uuden CS:GO-joukkueensa!
- Jättiorganisaatio TSM julkaisi Valorant-joukkueen – mukana viisi CS:GO-tähteä!
- Majoreillakin Team Vitalitya edustanut ranskalainen ulos organisaatiosta
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dignitas julkaisi uuden Overwatch kokoonpanonsa – mukana myös suomalainen ”LiNkzr”!
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen