PlayStation 5 -ennakkotilaajien konsoleita varastettu – toimitetuista pakkauksista löytynyt riisiä, kahvikone sekä lamppu
Britannialaiset Amazonin asiakkaat ovat kertoneet sosiaalisessa mediassa heidän ennakkotilaamiensa PlayStation 5 -konsoleiden päätyneen varkaiden käsiin, jossain kohtaa kuljetusketjua.
Vaikka suurin osa onnekkaista PlayStation 5 -ennakkotilaajista sai konsolin kotiinsa ongelmitta, ei kaikilla ole käynyt yhtä hyvä tuuri. Lukuisia raportteja Britanniassa varastetuista, Amazonilta tilatuista konsoleista on noussut esiin sosiaalisessa mediassa.
Yksi varkauden uhriksi joutunut henkilö kertoi kuljetusauton pysähtyneen hänen kotinsa edessä, katsoneen auton takana olevaa PlayStation 5 -pakettia, merkannut sen toimitetuksi ja jatkaneen matkaansa.
Lukuisat muut Twitter ja Reddit -postaukset kertovat pakettien saapuneen perille, mutta avattuaan toimitetun pakkauksen, sisältä löytyneen muuta sälää konsolin sijasta. Pakkauksista on löytynyt esineitä kuten riisipussi, kahvikone, Himalajan suolalamppu, ilmafritti, Nerf-pyssy, sekä jalkojen hieromalaite. Monet kertoivat pakkauksien olleen selvästi kerran avattuja ja tämän jälkeen uudelleen suljettuja eri teipillä.
PlayStation 5:n ennakkotilausten alettua, myytiin kaikki konsolit loppuun ympäri maailmaa vain minuuteissa. Tämä on johtanut suureen määrään toisen käden jälleenmyyntiä, jossa konsoleista pyydetään jopa enemmän kuin tuplahintaa.
Luultavasti myös varastetut konsolit ovat päätyneet jälleenmyyntiin, varkaan yrittäessä tehdä nopeasti helppoa rahaa konsoleiden kovan kysynnän vuoksi. Suomessa vastaavia varkaustapauksia ei ole kuitenkaan raportoitu, vaikkakin useita jälleenmyyjiä netin kauppapaikoista kyllä löytyy.
Lue myös: Tubettaja hajotti PS5:n majoneesilla ja sirkkelillä – yritti sitten palauttaa konsolin
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Kuva: Sony
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- Anssi ”Andypyro” Huovinen hyppäsi nyrkkeilykehään – voitti tuomariäänin
- Jättimäinen eSports-hanke Kajaaniin 260 000 euron rahoituksella!
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Taimou kertoi lopettavansa Overwatchin – alkaako tavoittelemaan ammattilaisuutta VALORANTissa?
- Assembly Winter 2019: Suomifinaali! HAVU kohtaa ENCEN!
- Roobet Cup 2022 tarjosi yllätyksen ja tiukan taiston
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”