OG:n polttoaine ei riittänyt voittoon asti – seuraavasta häviöstä ulos turnauksesta
Kuva: KUVA: BLAST Premier / Twitch, kuvakaappaus
Aleksi ”Aleksib” Virolaisen OG-joukkue haastoi saksalais-puolalaisen Sproutin ESL One Cologne 2020 -turnauksen ylemmässä semifinaalissa.
Sprout voitti OG:n kartoin 1-2 (Train 16-9, Inferno 13-16, Nuke 16-3).
Ottelu alkoi Sproutin karttavalinnalla Train.
OG:n Train ei ole näyttänyt hyvältä pelaajatauon jälkeen, joten saksalaisten karttavalinnassa on enemmän ajateltu OG:n heikkoutta kuin Sproutin voimakkuutta.
OG aloitti päivän ylijuostulla pistoolikierroksella. Sprout vastasi heti takaisin eurooppalaisjoukkueelle seuraavalla ostokierroksellaan. Ottelu oli tiukka 5-5 tilanteeseen asti, kunnes saksalaiset kasvattivat eroa eurooppalaisjoukkueeseen. Puolten vaihtuessa Sprout johti karttaa 5-10.
OG:n Issa ”ISSAA” Murad avasi toisella pistoolikierroksella B-pommialueen saksalaisista kahdella tapolla, ja OG:n toiveet karttavoitosta kasvoivat hieman. Tilanne kiristyi 9-10 tilanteeseen. Sprout sai ekonomiansa rullaamaan, ja OG:n hyökkäyspuoli jäi vain neljän kierroksen mittaiseksi. Sprout voitti ensimmäisen kartan 9-16.
Ottelun toinen kartta oli OG:n valinta Inferno.
OG:n pistoolit ovat olleet tähän mennessä todella luotettavia, kuin myös Infernon terroristipuolen pistoolikierroksella. OG johti 3-0, mutta Sprout sai jälleen ekonomiansa rullaamaan mainiosti. Sprout pääsi 4-8 johtoasemaan, kunnes OG kiristi siimat ja keräsi puoliskon loput kierrokset, kirien etumatkaa kiinni tilanteeseen 7-8.
Sprout voitti ottelun ensimmäisen pistoolikierroksensa, mutta OG piti päät kylmänä heti seuraavalla kierroksella. OG lamautti Sproutin ostokierroksen, ja eurooppalaisjoukkue palasi kartan johtoon tilanteessa 11-9.
Sprout näytti neljän perättäisen kierroksen jälkeen kruisaavan karttavoittoon tilanteessa 11-13, mutta Aleksi ”Aleksib” Virolainen sai kolme elintärkeää tappoa ekokierroksella.
Seuraavalla kierroksella OG näytti häviävän, mutta veteraanipelaaja Nathan ”NBK-” Schmitt pelasti joukkueensa kartan tärkeässä hetkessä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Neljälle venäläiselle CS2-pelaajalle pelikiellot huijauksesta ja ottelumanipulaatiosta
- PGL pistää hurjan summan CS2-kilpailuihin
- Saksalaiselle CS2-pelaajalle elinikäinen kilpailukielto – todella törkeä teko
- Shokkiuutinen: MOUZ penkitti Jimi ”Jimpphat” Salon
- Olkkoselle ja Sirmiteville toinen tappio VCT EMEA:ssa
- Suomalaiskaksikon pelit päätökseen Riossa
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio
- NAVI raivasi tiensä jatkoon Riossa
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ jatkoon Riossa
- MOUZ ja NAVI avasivat voitoilla Rio de Janeirossa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:lle kirvelevä finaalitappio
- NHL-pelin 1v1 Suomen mestari kruunataan perjantaina – näin seuraat illan otteluita!
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen puhui OG:sta: ”En ole tyytyväinen ennen kuin olemme voittaneet jotain”
- Aleksin G2 välieriin! Nuori superlupaus otti uskomattoman clutchin
- Anssi ”Andypyro” Huovinen yllätti kävelemällä BB-taloon
- HAVUn NHL-joukkue koki muutoksia – haastattelussa uransa lopettanut willekunq
- Mihin katosi Jesse ”zehN” Linjala?
- Neljälle venäläiselle CS2-pelaajalle pelikiellot huijauksesta ja ottelumanipulaatiosta
- Olkkoselle ja Sirmiteville tappio EMEA Leaguessa
