MVP.PK:n ex-pelaajat ovat haastamassa organisaation oikeuteen – palkat melkein vuoden myöhässä

MVP.PK:n ex-pelaajat ovat haastamassa organisaation oikeuteen myöhästyneiden palkanmaksujen takia.
MVP:n edustaja on kertonut Dot Esportsille palkkojen olevan myöhässä, mutta organisaatio yrittää hänen sanojensa mukaan ”parhaansa pitääkseen pelaajat tyytyväisenä”.
Yksi joukkueen ex-CS:GO pelaajista kertoi ettei hän ole saanut vieläkään palkintorahoja IEM: Sydney -turnauksesta joka pelattiin 30.4.-5.5.2019, eikä myöskään 2.7.-7.7.2019 pelatusta ESL: One Cologne -turnauksesta. MVP tienasi turnauksista yli 10 000 dollaria.
Organisaatiolla on ollut CS:GO-pelaajien lisäksi ongelmia maksaa League of Legends, Honor of Kings, sekä PUBG joukkueilleen. Myös nämä pelaajat aikovat viedä asian oikeuteen.
Yksi pelaajista kertoi Dot Esportsille organisaation olevan hänelle velkaa ”paljon”, mutta tarkkaa summaa hän ei kertonut. Hän kertoi myös sopimuksessaan olevan aukkoja, liittyen juuri siihen miten nopeasti palkat pelaajille täytyisi maksaa.
Tämä on tunnetusti ollut yleinen ongelma eurheilun saralla, organisaatioiden uhalla jättävän pykäliä pois, jotta he voivat suojata itsensä kanteilta tulevaisuudessa.
Lähteet: Dot Esports, Kuva: MVP Phoenix
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- MOUZ välieriin Austinissa
- ENCE:n CS2-valmentaja jättää seuran
- Saudiseura maksoi jättimäisen siirtosumman tulevaisuuden tähdestä
- MOUZ pudotuspeleihin Austinissa
- NAVI jatkoon Austinissa – MOUZin taistelu jatkuu
- NAVI:lle tappio – MOUZ piti turnauksensa elossa
- NAVI aloitti majorin vahvasti – MOUZ pulassa
- Eetu ”sAw” Sahan aikakausi Heroicissa päättyi tappioon
- Heroic piti major-unelmansa elossa
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic selkä seinää vasten