Maailmanlaajuisen Hearthstone Global Gamesin toinen kausi on alkamassa

Hearthstone Global Games tai HGG on Blizzardin virallinen Hearthstone-kilpatapahtuma. Viime vuoden HGG oli ensimmäinen laatuaan ja päättyi tsekkiläisjuhliin. Neljän hengen joukkueet muodostetaan tapahtumassa siis maittain, ja maita on tänäkin vuonna mukana yhteensä 48 kappaletta. Tapahtuma alkaa huomenna 17. heinäkuuta ja jatkuu aina marraskuun Blizzconiin saakka.
Tapahtuman formaatti on muuttunut viime vuodesta, sillä tällä kertaa joukkueet aloittavat lohkovaiheen sijasta yhdessä sveitsiläisessä lohkossa. Sveitsiläisessä formaatissa joukkueista toisensa kohtaavat ne, joiden menestys on ollut samanlaista. Ensimmäiset kohtaamiset ovat satunnaisia. Syyskuun puolella jäljellä on 16 parasta joukkuetta, jotka etenevät tällöin starttaavaan lohkovaiheeseen. Finaali pelataan kahdeksan joukkueen kesken marraskuun alussa Blizzconissa.
Maajoukkueiden nelikot koostuvat maan eniten alkuvuodesta pisteitä keränneestä pelaajasta sekä kolmesta maan yleisön äänestämästä pelaajasta. Suomen joukkueessa pelaavat Mauri ”Maur1” Hartikainen, Sauri ”zumpp” Rinta-aho, Alvar ”Vardu” Dürr sekä viime vuonnakin mukana ollut Janne ”Janetzky” Aho.
Blizzard on ollut HGG:stä tällä kertaa yllättävänkin hissuksiin, joten artikkelia päivitetään muun muassa palkintopotin ja aikataulujen osalta, kun tietoa saadaan lisää. Blizzardin julkistuksen mukaan tapahtuma alkaa kuitenkin huomenna kello 11:00 Suomen aikaa Hearthstonen virallisella Twitch-kanavalla.
Päivitys 17.7.: Maajoukkueiden pistetilanne sekä kohtaamiset nähtävissä täällä.
Lähde & kuva: Blizzard
- HAVU:n taival huipputurnauksessa päätökseen – Aleksi Virolaisen NiP jatkaa
- Fnaticin miehistössä vaihdos – CSGO-legenda hyppää puikkoihin
- Pokemon-mestarilta mauton antisemitistinen teko – aikoo jatkaa pelaamista
- HAVU:n miehistössä muutoksia – tuttu paluumuuttaja takaisin
- Vitality Pariisin majorin voittoon
- Suomi eteni e-jalkapallon MM-kisoihin
- Suomi aloitti FIFAe Nations Seriesin vahvasti
- Suomi tavoittelee e-jalkapallon MM-lopputurnauspaikkaa
- Ninjas in Pyjamasin taival päättyi Pariisissa
- Aleksi Virolainen NiP päätti ENCE major-turnauksen
- NaVi kerää rahaa Ukrainalle – s1mple kaivoi kuvettaan jättisummalla
- Riot Games paljasti laajan ottelumanipulaatiotapauksen – yhteensä 14 pelaajaa syytetty
- Elisa Mastersin finalistit selvillä
- TOP 10: Parhaat pelit samalta sohvalta pelattavaksi
- CS-legenda tekee paluun pelikentille
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Fnatic juhli Elisa Mastersin voittoa
- PuBG:n maailmanmestaruudesta taistelee kaksi suomalaista
- Suomalainen Esports-organisaatio konkurssiin
- E-urheilun olympialaiset tulossa? KOK järjestää e-urheilun olympiaviikon ensi kesänä