Kiinan hallitus linjasi: maa luopuu ulkomaalaisista ohjelmistoista ja komponenteista vuoteen 2022 mennessä

Kiina on aikeissa päästä eroon ulkomailla tuotetuista PC-komponenteista vuoteen 2022 mennessä. Radikaali puhdistus on osa Kiinan ja Yhdysvaltojen välille riehuvaa kauppasotaa.
Jo aikaisemmin kiinassa on pyritty löytämään vaihtoehtoja länsimaisille ohjelmille ja palveluille, mutta nyt huomio on kiinnitetty ulkomaalaisista osista kasattuihin tietokoneisiin. Koneista on kova kiire päästä eroon, sillä varsinaisen puhdistuksen on tarkoitus valmistua seuraavan kolmen vuoden aikana. Hanke on kunnianhimoinen, sillä se tarkoittaisi käytännössä koko maan laitekavalkaadin täydellistä uudistamista komponenteista lähtien.
Esimerkiksi AMD:n, Nvidian ja Intelin valmistamat komponentit on kokonaan tarkoitus vaihtaa Kiinassa valmistettuihin osiin. Näiden komponenttien tilalle alkavat tuottamaan osia mm. Zhaoxin, YMTC ja ChangXin Memory.
Lähteeth: Financial Times, TechCrunch
- E-jalkapallon Suomen Cupin mestaruus ratkaistaan lauantaina
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NiP eteni IEM Dallasin karsintoihin
- ENCE ponnahti kärkikymmenikköön maailmanrankingissa
- ENCE jäi välieriin ESL Pro Leaguessa
- ENCE:n voittokulku jatkuu – nyt kaatui Team Vitality
- Heroic lähellä konkurssia
- ENCE:lle sensaatiomainen voitto maailman ykkösjoukkueesta
- 22-vuotias E-urheilija riisti oman henkensä
- HAVU:lle kirvelevä tappio huippujoukkuetta vastaan
- ENCE:llä iso ottelu edessä
- NaVi kerää rahaa Ukrainalle – s1mple kaivoi kuvettaan jättisummalla
- Riot Games paljasti laajan ottelumanipulaatiotapauksen – yhteensä 14 pelaajaa syytetty
- Elisa Mastersin finalistit selvillä
- TOP 10: Parhaat pelit samalta sohvalta pelattavaksi
- CS-legenda tekee paluun pelikentille
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Fnatic juhli Elisa Mastersin voittoa
- PuBG:n maailmanmestaruudesta taistelee kaksi suomalaista
- Suomalainen Esports-organisaatio konkurssiin
- E-urheilun olympialaiset tulossa? KOK järjestää e-urheilun olympiaviikon ensi kesänä