Jopa 100 tuntia pitkiä työviikkoja – Fortniten menestys ajoi Epic Gamesin työntekijät jatkuvaan ylityöhön

Polygon on julkaissut kattavan artikkelin Epic Gamesin armottomasta työilmapiiristä. Maailmanlaajuiseksi hitiksi nousseen Fortniten myötä pelin parissa työskentelevät ovat joutuneet valtavan paineen alle.
Polygonin tekemien haastatteluiden mukaan työntekijät ovat joutuneet raatamaan jopa 70-100 tunnin viikkoja. Palkkaa ylitöistä on kyllä maksettu, mutta raskaat viikot ovat johtaneet varsin uuvuttavan ja toksisen työilmapiirin muodostumiseen.
Eräs nimettömänä pysyttelevistä haastatelluista kertoi, että vaikka he saavatkin ottaa vapaata töistä, niin silloin työkuorma vain tipahtaa seuraavalle tekijälle. Haastatellun mukaan pelin kovalla tahdilla tapahtuva päivittäminen on valtavien työmäärien keskeisin syy. Tilannetta ei helpota se, että markkinoille ilmestyy yhä uusia kilpailijoita.
Osa lähteistä kertoi myös, että kieltäytymien ylitöistä on johtanut siihen, ettei henkilön työsopimusta ole enää uusittu (vaikka jutussa haastateltu Epic Gamesin edustaja kertoi ylitöiden olevan vapaaehtoinen vaihtoehto).
Voit käydä lukemassa jutun kokonaisuudessaan täältä.
- ENCE:lle sensaatiomainen voitto maailman ykkösjoukkueesta
- 22-vuotias E-urheilija riisti oman henkensä
- HAVU:lle kirvelevä tappio huippujoukkuetta vastaan
- ENCE:llä iso ottelu edessä
- ENCE varmisti komealla voitolla jatkopaikan
- ENCE avasi ESL Pro Leaguen voitolla
- Ninjas in Pyjamasin turnaus päättyi pettymykseen
- Aleksi Virolaisen NiP:n oljenkorret käytetty – edessä pakkovoitto
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NIP tiukassa paikassa huipputurnauksessa
- ”Derke” juhli Valorantin huipputurnauksen voittoa
- NaVi kerää rahaa Ukrainalle – s1mple kaivoi kuvettaan jättisummalla
- Riot Games paljasti laajan ottelumanipulaatiotapauksen – yhteensä 14 pelaajaa syytetty
- Elisa Mastersin finalistit selvillä
- TOP 10: Parhaat pelit samalta sohvalta pelattavaksi
- CS-legenda tekee paluun pelikentille
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Fnatic juhli Elisa Mastersin voittoa
- PuBG:n maailmanmestaruudesta taistelee kaksi suomalaista
- Suomalainen Esports-organisaatio konkurssiin
- E-urheilun olympialaiset tulossa? KOK järjestää e-urheilun olympiaviikon ensi kesänä