Heroic karsi itsensä kovatasoiseen ESL One Cologne 2019 -turnaukseen – Karsintojen finaalissa kaatui Avangar

Tanskalaisruotsalainen Heroic-kokoonpano sai itselleen paikan himoitussa ESL One Cologne 2019 -turnauksessa.
Heroic kaatoi ESL One Cologne 2019 Europe Closed Qualifier- turnauksen finaalissa kazakhstanilaisen AVANGARin. Finaali päättyi tanskalaiselle Heroicille lukemin 2-0 (16-4, 16-13). Finaalissa erityisen hyvin pelannut Heroicin IGL Benjamin ”blameF” Bremer oli ottelun hahmo napaten lopulta mukavat 48-28 statistiikat kahden kartan aikana.
ESL One Cologne onkin tänä vuonna erityisen jännittävä. Jo normaalisti yhtenä suurimpana turnauksena pidetty Cologne on tänä vuonna huippunimistä täyteen pakattu. Mukana on esimerkiksi Astralis, ENCE ja Natus Vincere.
Yksi paikka on vielä auki ja viimeinen paikka karsitaan GG.BET Cologne Invitational -turnauksen avulla. Suurena ennakkosuosikkina turnaukseen lähteneen Liquidin uskotaan pystyvän turnauksen ja viimeisen paikan Kölniin hoitamaan, mutta kapuloita rattaisiin lyövät esimerkiksi joukkueet kuten G2 Esports, Spirit, forZe ja Sprout.
ESL One Cologne 2019 -turnauksen joukkuelista ennen viimeistä joukkuetta näyttää tältä:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- MOUZ vakuuttavasti jatkoon Melbournessa – NAVI romahti
- MOUZ jatkoon Melbournessa
- MOUZ ja NAVI aloittivat IEM Melbournen voitolla
- Urheilukoululta nolo moka
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkueet jatkoon
- ENCE:n major-haaveet kariutuivat
- ENCE piti major-haaveensa elossa
- ENCE selkä seinää vasten karsinnoissa – Heroic Austiniin
- ENCE avasi major-karsinnat voitolla ja tappiolla
- CS2:ssa jättikauppa – mONESY myytiin Falconsiin