HAVU mukaan Dota 2 -skeneen – signasi Astronautsin kokoonpanon!

HAVU Gaming on ilmoittanut astuvansa mukaan Dota 2 -pelikentille. Organisaatio ilmoitti elokuun 11. päivä signeeranneensa Astranouts -nimellä ennen pelanneen kokoonpanon riveihinsä.
Kokoonpano sisältää lupaavaa potentiaalia, vahvaa yksilötaitoa, sekoitettuna Jan ”Womber” Kylmäsen tuomaan kokemukseen pelistä.
Suomen Dota 2 -skenen veteraani Benjamin ”Notah” Läärä tekee myös paluun valmentajan rooliin, ottamalla nuoren HAVUn kokoonpanon siipiensä alle. Notahilla on kokemusta jo alkuperäisen DotA:n ajoilta saakka, ja on hän toiminut aikaisemmin myös Escape Gamingin valmentajana, jonka mukana hän oli myöskin Dota 2:n MM-kisoissa vuonna 2016 (The International).
– Oman e-urheiluorganisaationi perustamisen idea pyöri kolme vuotta sitten Dota 2:n ja sen suomalaisten pelaajien ympärillä. Dota 2 on myös peli, johon olen itse käyttänyt paljon aikaani, ja suomalaisen motivoituneen kokoonpanon tukeminen saa minut nyt erittäin iloiseksi, kertoo HAVUn toimitusjohtaja Lasse Salminen tiedotuksessa.
– Olen innoissani, että pääsen vihdoinkin valmentamaan kokonaan suomalaista joukkuetta. Meillä on kokoonpano, joka koostuu muutamasta vanhemmasta pelaajasta jotka tuovat kokemusta nuorien talenttien tueksi. Minusta myös tuntuu, että olemme etuoikeutetussa asemassa päästessämme edustamaan suomalaista huippuorganisaatiota kuten HAVU, lisäsi joukkueen valmentaja Benjamin ”Notah” Läärä.
HAVUn Dota 2 -kokoonpano:
Perttu “Megabauss” Pesonen (Carry)
Samu “MTD” Hautala (Midlane)
Mikael “GreedoT1” Sainio (Offlane)
Aapo “Nukkumatti” Riikonen (Support)
Jan “Womber” Kylmänen (Support)
Benjamin “Notah” Läärä (Valmentaja)
Lue myös: The International 1 -voittaja Ivan ”ArtStyle” Antonov palaa Virtus.pron valmentajaksi
Welcome to HAVU:
@Megabausss
@DotaMtd
@GreedoT1
@Nukkismatti
@womberor
@NotAHax (Coach)
Full details: havu.gg/blogs/news/hav…
#HAVUJA
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
- Ruotsalaista CSGO-pelaaja pelikieltoon ottelumanipulaation takia
- MOUZ avasi ESL Pro Leaguen pudotuspelit voitolla
- Huippuseura jättää League of Legendsin
- CS-legenda lopettaa uransa
- Kaksi suomalaista CSGO-valmentajaa siirtyy Kiinaan
- JANO:n liito loppui kesken
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI komeasti puolivälieriin
- JANO taistelee Nordic Mastersin voitosta – MOUZ jäi lohkovaiheeseen
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI pudotuspeleihin huipputurnauksessa
- Miljoonan dollarin palkinto ei riittänyt – Valorantin mestarijoukkueen pelaajille palkanalennus tai lähtöpassit
- NaVi kerää rahaa Ukrainalle – s1mple kaivoi kuvettaan jättisummalla
- Riot Games paljasti laajan ottelumanipulaatiotapauksen – yhteensä 14 pelaajaa syytetty
- Elisa Mastersin finalistit selvillä
- TOP 10: Parhaat pelit samalta sohvalta pelattavaksi
- CS-legenda tekee paluun pelikentille
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Fnatic juhli Elisa Mastersin voittoa
- PuBG:n maailmanmestaruudesta taistelee kaksi suomalaista
- Suomalainen Esports-organisaatio konkurssiin
- E-urheilun olympialaiset tulossa? KOK järjestää e-urheilun olympiaviikon ensi kesänä