Global Grand Master -tapahtuman joukkueet julki
Heinäkuun 3.-10 järjestettävä Global Grand Master nostaa panoksia nouseville joukkueille. ProDotA järjestää tämän 50 000 dollarin turnauksen ja sen kutsujoukkueet, sekä karsintaan osallistuvat tiimit on lyöty lukkoon. Pienempiä turnauksia järjestetään koko ajan ns. Kakkostason joukkueille, mutta nyt panoksia on nostettu, kun palkintopotti nousee ja mukana on myös Euroopan huippujoukkueita. Playoffeihin kutsuttuina tiimeinä ovat Team Liquid, Alliance, Natus Vincere ja Vega Squadron. Karsintoihin on taas valittu kahdeksan joukkuetta, jotka pelaavat kahdessa lohkossa ja lohkojen kaksi parasta menee playoffeihin kutsujoukkueita vastaan. Karsintoihin ottavat osaa: Team Empire, Team Spirit, Ad Finem, Kaipi, Power Rangers, Virtus.Pro, Polarity ja No Diggity.
Neljä parasta palkitaan ja palkinnot ovat:
1) 25 000 $
2) 12 500 $
3) 7 500 $
4) 5 000 $
Hyvissä ajoin lukkoon lyödyt joukkueet antavat kaikille hyvät mahdollisuudet valmistautua turnaukseen. Siinä on huikea mahdollisuus nouseville tiimeille ottaa mittaa huippujoukkueesta ja ansaita mahdollisesti vielä mukavampi palkintoraha. Jäämme odottamaan tätä kesän tapahtumaa mielenkiinnolla.
Lähde: gosugamers.net
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- CS:GO-skini myytiin 150 000 dollarin ennätyshinnalla – rikkoi aiemman ennätyksen roimasti!
- CS2-seura pistää pillit pussiin
- Ei näin! Venäläinen Dota-pelaaja piirsi Z-symbolin kesken ottelun
- ENCE selkä seinää vasten Kööpenhaminassa
- ”Pidä pää ylhäällä, jos nii ei tee nii tollai käy” ja muut legendaariset suomenkieliset NHL-pelin selostukset videolla
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen vuoden e-urheilija
- Alkuperäinen Super Mario Bros. myytiin jättihintaan – rikkoi maailman kalleimman pelin ennätyksen
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Cloud9 Blue murskasi Risen finaalissa! 13-0 ja Berliini kutsuu