Gambit Esports pudotti OG:n Dota 2 Katowice -turnauksesta

Gambit Esports on pudottanut OG:n ESL One Katowice -turnauksesta. Häviäjien lohkossa käyty ottelu ratkaisi sen kumpi joukkueista jatkaa tietään finaaliin ja kumpi joutuu tyytymään kolmanteen sijaan turnauksessa.
Suomalaisittain ottelu oli mielenkiintoinen, sillä OG:n riveissä pelaa kaksi kotimaista tuttavuutta: Jesse ”JerAx” Vainikka ja Topias ”Topson” Taavitsainen
OG hävisi Gambitille erin 0-2. Tämä tarkoittaa sitä, että OG sijoittui turnauksessa kolmanneksi ja tienasi 35,000 dollaria. Vaikka tiimi joutui taipumaan molemmissa kohtaamisissa, oli joukkueella rautainen tahto:
#DreamOG
Venäläinen Gambit Esports on suhteellisen nuori ja vain vähän menestystä saanut joukkue. Katowice-turnauksen aikana tiimi on kuitenkin päässyt näyttämään kyntensä ja voitto hallitsevaa The International -mestaria vastaan tekee varmasti hyvää kokoonpanon itsetunnolle.
Turnaus on ollut mielenkiintoinen, sillä Dota 2:n tämän kauden menestyneimmät joukkueet eivät osallistuneet tapahtumaan. Viisi tämän hetken pelätyintä joukkuetta on pelaamassa samaan aikaan järjestettävässä MDL Macau -turnauksessa. Kyseisen turnauksen voitti Team Liquid, joka nettosi voitollaan yli 100,000 dollarin palkintopotin.
- ENCE varmisti komealla voitolla jatkopaikan
- ENCE avasi ESL Pro Leaguen voitolla
- Ninjas in Pyjamasin turnaus päättyi pettymykseen
- Aleksi Virolaisen NiP:n oljenkorret käytetty – edessä pakkovoitto
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NIP tiukassa paikassa huipputurnauksessa
- ”Derke” juhli Valorantin huipputurnauksen voittoa
- Joonas ”doto” Forss jätti HAVU:n lopullisesti
- Suomelle NHL:n maailmanmestaruus
- ENCE sai kutsun huipputurnaukseen
- Olympiakomitean esports-kilpailusarjat julkaistiin
- NaVi kerää rahaa Ukrainalle – s1mple kaivoi kuvettaan jättisummalla
- Riot Games paljasti laajan ottelumanipulaatiotapauksen – yhteensä 14 pelaajaa syytetty
- Elisa Mastersin finalistit selvillä
- TOP 10: Parhaat pelit samalta sohvalta pelattavaksi
- CS-legenda tekee paluun pelikentille
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Fnatic juhli Elisa Mastersin voittoa
- PuBG:n maailmanmestaruudesta taistelee kaksi suomalaista
- Suomalainen Esports-organisaatio konkurssiin
- E-urheilun olympialaiset tulossa? KOK järjestää e-urheilun olympiaviikon ensi kesänä