FunPlus Phoenixin pelaaja myönsi osallistuneensa sopupelien järjestämiseen

League of Legendsin vuoden 2019 MM-kultaa voittaneen FunPlus Phoenixin pelaaja Zhou ”Bo” Yang-bo on myöntänyt osallistuneensa menneisyydessä sopupelien järjestämiseen.
FunPlus Phoenixin (FPX) jungle-pelaaja Zhou ”Bo” Yang-bo on tunnustanut osallistuneensa sopupelien järjestämiseen LoL Development -liigassa pelatessaan. Bon mukaan, hänet pakotettiin rikkeeseen.
Tunnustuksen seurauksena, on FPX penkittänyt Bon siihen saakka, kunnes asiaa tutkiva viranomainen julkaisee tuomionsa. Bo sekä organisaatio ovat sitoutuneet auttamaan asian tutkinnassa.
Toistaiseksi, on mahdoton ennustaa tunnustuksesta aiheutuvia seuraamuksia. Vaikkakin Bo tunnusti rikkeen, voi se tuoda suuria ongelmia niin hänen ammattiuransa jatkolle, sekä hänen aikaisemmalle organisaatiolleen eStarille.
Tämä ei ole myöskään ensimmäinen kerta kun sopupelit ovat nousseet otsikoihin Kiinan e-urheiluskenen huipputasolla. Viimeksi tammikuussa, asetti Valve Dota 2 -pelin MM-kultajoukkue Newbeelle ja sen pelaajille elinikäisen pelikiellon.
Lue lisää: Valve antoi Dota 2:n MM-kultajoukkueelle elinikäisen pelikiellon
Jos tweetti ei näy voit katsoa sen täältä
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä.
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Artikkelikuva: FunPlus Phoenix
Luetuimmat
- Call of Dutyn maailmanmestaruus hieman yllättävään osoitteeseen
- Into The Breach juhli Assemblyn CS-turnauksen voittoa
- LoL-joukkue TSM:n ongelmat jatkuvat – jo toista johtajaa syytetään pöyristyttävistä väärinkäytöksistä
- E-urheilu mukaan yleisurheilun Ruotsi-otteluun – ”Pystymme tavoittamaan aivan uusia yleisöjä”