ESL harkitsee Road to Rion eturistiriitatilanteita – MIBRin jatkaminen turnauksessa vaakalaudalla
Kuva: BLAST /Joe Brady
ESL on ottanut yhteyttä Road to Rio -turnauksen joukkueisiin eturistiriitatilanneharkinnassa.
Eturistiriitatilanteet tarkoittavat, kun joukkueen jäsen omistaa osuuden toisesta joukkuesta, aiheuttaen kysymyksiä pelien laadusta ja puolueettomuudesta.
Counter-Striken pelinkehittäjä Valve jakoi HLTV:lle kaikkien osallistuvien joukkueiden eturistiriitatilanteet, joista ilmeni selkeät yhteydet joidenkin joukkueiden osalta. Suurin kysymysmerkki on MIBR ja Yeah.
Yeah on organisaatio, jota rahoittaa muunmuassa MIBRin valmentaja Ricardo ”dead” Sinigaglia ja Epitacio ”TACO” de Melo. Evil Geniusesin valmentaja Wilton ”zews” Prado omistaa jopa 25% Yeahin osuudesta.
Euroopan divisioonassa Dignitas ja Ninjas in Pyjamas ovat eturistiriitatilanteessa, kun entinen Ninjas in Pyjamasin legendaarinen pelaaja Christopher ”GeT_RiGhT” Alesund omistaa pienen osuuden ruotsalaisorganisaatiosta.
We are currently seeking clarification on and evaluating the conflicts of interest reported by the participants of #ESLOne Road to Rio.
Decisions on further action will depend on the nature of the additional information that is disclosed.
Decisions on further action will depend on the nature of the additional information that is disclosed.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen kertoi haastattelussa OG:n jättämisestä
- Astraliksen valtakausi jatkuu – ELEAGUE Premier oli joukkueelle täydellinen turnaus
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Dr Disrespectin vessasekoilu saatiin ikuistettua videopeliin
- ESL paljasti suunnitelmansa vuoden 2021 CS-turnauksia koskien – vähemmän tapahtumia, enemmän sisältöä
- FaZe Clan ei osallistukkaan DreamHack Winterille
- Suomalainen striimaaja ryöstettiin live-lähetyksessä – ”Kaivappa nyt sitä kuvetta”
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
- Tässä on kallein koskaan myyty CS:GO-skini – hintaa yli 100 000 dollaria!