Epic Games ja Google jatkavat tukkanuottasilla: Fortnite halajaisi Play-kauppaan

Dot Esports uutisoi, että Epic Games haluaisi saada Fortniten vihdoin ja viimein Googlen Play Storeen. Google ei ole suostunut Epicin vaatimuksiin.
Valtavasta suosiostaan huolimatta Fortnite ei ole edelleenkään saatavilla Googlen Play -kaupasta. Tilanne on aiheuttanut vuosien varrella ihmetystä pelaajien keskuudessa: minkä takia kyseinen pelimaailman jättiläinen ei ole ollut saatavilla verkkokaupasta, jota lähes kaikki Android-laitteiden omistajat käyttävät päivittäin?
Syy piilee rahassa. Google nimittäin haluaa kaikilta Play-kaupassa tarjoamiltaan nimikkeltä 30 prosenttia pelinsisäisistä ostoksista. Epic Games ei ole ollut tyytyväinen tähän politiikkaan, joten Fortnite on ollut ladattavissa vain yhtiön omilta verkkosivuilta.
Nyt kuitenkin yhtiön CEO Tim Sweeney on yrittänyt uudemman kerran saada Fortniten Play-kauppaan. Hänen mukaansa Epic toivoo, että Google tekisi heidän kohdallaan poikkeuksen osuuksien osalta. Omassa kommentissaan Sweeney jopa kyseenalaisti Googlen vaatimien osuuksien laillisuuden, sillä kyseinen alusta kattaa yli 50 prosenttia markkinoista.
Yrityksistä huolimatta Google on ollut päätöksessään järkähtämätön. Yhtiön mukaan kaikkien alustaa hyödyntävien tulee hyväksyä nykyinen bisnes- ja laskutusmalli. Fortnitea siis tuskin nähdään lähitulevaisuudessakaan Play-kaupassa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- MOUZ välieriin Austinissa
- ENCE:n CS2-valmentaja jättää seuran
- Saudiseura maksoi jättimäisen siirtosumman tulevaisuuden tähdestä
- MOUZ pudotuspeleihin Austinissa
- NAVI jatkoon Austinissa – MOUZin taistelu jatkuu
- NAVI:lle tappio – MOUZ piti turnauksensa elossa
- NAVI aloitti majorin vahvasti – MOUZ pulassa
- Eetu ”sAw” Sahan aikakausi Heroicissa päättyi tappioon
- Heroic piti major-unelmansa elossa
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic selkä seinää vasten
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
- Pokémon-kouluttajien vuoden kohokohta tulee taas: Pokémon GO Fest 2021
- Red Dead Redemption 2 sai seksimodin, ja pelinkehittäjät haluavat päästä siitä eroon
- 100,000 euron kilpapelaamisen megatapahtuma Hartwall Arenalla!
- NHL-pelin 6vs6 Suomen mestari on FILADELPHIA – joukkue kuittasi 3 500 euroa!
- Elias ”Jamppi” Olkkosen BBL vakuuttavaan voittoon