ENCEn tuhkimotarina ei päättynyt onnellisesti
ENCEn tuhkimotarina ei päättynyt onnellisesti, sillä IEM Dallas 2022 loppui Cloud9:n selvään voittoon.
Cloud9 voitti ENCEn IEM Dallas 2022 -tapahtuman finaalissa puhtaasti 3-0. ENCE pelasi turnauksen varapelaajan kanssa, mutta Janusz ”Snax” Pogorzelski tuurasi Lotan ”Spinx” Giladia erinomaisesti. Snax oli tilastollisesti joukkueen paras pelaaja ja puolalainen lunasti varmasti kaikki organisaation odotukset.
Vaikka ENCEn tuhkimotarina ei saanut iloista loppua sunnuntai-iltana, niin joukkue on varmasti iloinen suorituksesta. Kuolemanlohkosta jatkoon pääseminen oli jo iso onnistuminen.
Jos twiitti ei näy, niin voit katsoa sen tästä.
Matka käynnistyi voittamalla MOUZ’in 16-9. Sen jälkeen Aleksi ”Aleksib” Virolaisen G2 Esports koki 2-0 tappion, voittajien ottelussa FaZe Clan hävisi 1-2, välierissä FURIA Esports tippui 0-2 ja lopulta oli sunnuntain finaalin vuoro.
Cloud9 ja ENCE ottivat toisistaan mittaa Bo5-finaalissa, mutta vain ensimmäiset kartat pelattiin, sillä C9 voitti 3-0.
ENCE valitsi finaalin avaajaksi Miragen ja voitti ensimmäisen puolen hienosti 10-5. Puolet vaihtuivat ja Cloud9 lukitti puolustuksen ottaen kartan 12-16.
Oli Overpassin vuoro ja venäläiset hyökkäsivät loistavasti johtaen peliä 3-10. ENCE toi peliä tiukemmaksi, mutta hävisi lopuksi 11-16.
Kolmannessa kartassa ENCE pääsi hakemaan kavennusta omasta valinnsta, mutta tuloksena oli 3-16 tyrmäys ja pokaali venäläisille.
Jos twiitti ei näy, niin voit katsoa sen tästä.
Sergey ”Ax1Le” Rykhtorov valittiin turnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi Hltv.org’in toimesta. 20-vuotias oli tilastollisesti paras ja toisena oli joukkuekaveri Dmitriy ”sh1ro” Sokolov.
Snax nappasi 1.07 ratingin ja jäi 11 tappoa plussalle turnauksessa. Hänen edellisestä isosta turnauksesta on useita vuosia, joten suorittaminen suhteutettuna siihen oli loistavaa.
A special thanks to @cios_snax
He showed the world just how incredible the Polish legend still is 

Someone, sign him.
#EZ4ENCE #IEM
Someone, sign him.
#EZ4ENCE #IEM
- Turnaus: IEM Dallas 2022
- Sijainti: Dallas, Yhdysvallat
- Joukkueiden määrä: 16
- Milloin: 30.5-5.6.
- Palkintopotti: 250,000 dollaria
- Järjestäjä: ESL
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen kertoi haastattelussa OG:n jättämisestä
- Astraliksen valtakausi jatkuu – ELEAGUE Premier oli joukkueelle täydellinen turnaus
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Suomalainen striimaaja ryöstettiin live-lähetyksessä – ”Kaivappa nyt sitä kuvetta”
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
- Tässä on kallein koskaan myyty CS:GO-skini – hintaa yli 100 000 dollaria!
- Valokeilassa eSM-liigassa pelaava Aleksi Aalto – ”Ensimmäiset tunnit meni touchpadilla”
- ”V*tun naurettavaa”, Nyt myös FaZe Banks otti kantaa nuoren Fortnite-pelaajan elinikäiseen pelikieltoon
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!


