ENCEn pudotuspelit alkoivat epäonnen kera – illalla vastaan asettuu mousesports!

Suomalainen ENCE kohtasi kansainvälisen Complexityn ESL Pro Leaguen 12. välierissä.
Complexity voitti ENCEn kartoin 2-1 (Train 6-16, Mirage 16-13, Overpass 16-6).
Ensimmäinen kartta oli ENCEn valinta Train.
Ottelu alkoi kiihkeällä pistoolikierroksella Aleksi ”allu” Jallin ja Benjamin ”blameF” Bremerin välillä, tanskalaisen voittaen CT-puolen pistoolikierroksen Complexityn nimiin. ENCEn välieriin saapuminen näytti itsevarmalta heti seuraavilla ostokierroksilla.
Complexity lamautti ENCEn ekonomian kierrokselle 9, jolla nähtiin mieletön tilanne B-pommialueella. Elias ”Jamppi” Olkkonen löysi pudonneen AK-47:n, ja aloitti armottoman tykityksen.
Complexityn ekonomia kärsi koko puoliskon ajan, ja joukkue jäi suomalaisten jalkoihin ensimmäisellä puoliskolla, ENCEn johtaen lukemin 9-6.
Suomalaiset aloittivat CT-puolensa pistoolikierrosvoitolla. ENCEn puolustus Trainissa oli vankkana. Complexityn paras yritys terroristipuolella jäi nöyryytykseksi, kun
ENCE eteni kartan voittoon häviämättä yhtään CT-puolen kierrosta. Train päättyi lukemin 16-6.
Toinen kartta oli Complexityn valinta Mirage.
ENCE avasi kartan pistoolikierrosvoitolla CT-puolelta. Miikka ”suNny” Kemppi oli puoliskon alussa ilmiömäisessä vireessä B-pommialueen ankkurina. Complexity rikkoi suomalaisten ekonomian, mutta ENCE voitti ekokierroksen kierroksella 12. ENCEn 7-5 johtoasema muuttui Complexityn 7-8 johtoasemaan puolten vaihtuessa.
Ottelussa on tähän mennessä CT-puoli voittanut jokaisen pistoolikierroksen, ja Complexityn pistoolikierrosvoitto ei ollut poikkeus. ENCEn hyökkäyspuoli on lamautettu kierroksesta toiseen, Complexityn venytettyä johtoasemaa 7-13 lukemiin.
ENCE voitti kaksi peräkkäistä kierrosta, ja tuhosi Complexityn ekonomian. Suomalaisjoukkueen Mirage-tulokset eivät ole olleet näyttäviä, mutta ENCEn yksilöt olivat skarppina terroristipuolella.
Suomalaisjoukkue sai Complexityn takajalalle, ja kiri 11-13 lukemiin. Complexity voitti kierroksen pistooleilla, lähestyen karttapistettä. ENCEn ponnistelut eivät aivan riittäneet, kun Complexity päätti kartan voittoon lukemin 13-16.
Ottelun viimeiseksi kartaksi valikoitui Overpass.
Complexity voitti ottelun ensimmäisen terroristipuolen pistoolikierroksen, ja paine siirtyi suomalaisjoukkueelle. Complexityn varapelaaja Niels-Christian ”NaToSaphiX” Sillassen oli viiden kierroksen jälkeen 10-0 tilastoilla.
ENCE sai ensimmäisen kierrosvoittonsa 1-6 tilanteessa Jere ”sergej” Salon elintärkeällä 1vs1 voitolla. Suomalaisjoukkueen ekonomia oli vajavainen, kun Complexity voitti heti seuraavan kierroksen.
ENCE ei saanut peräkkäisiä kierrosvoittoja, kun Complexity voitti monta clutch-tilannetta suomalaisia vastaan. ENCE harppasi 3-10 tappioasemasta kuitenkin 5-10 tilanteeseen puolten vaihtuessa.
Complexity lähestyi otteluvoittoa toisen pistoolikierroksen voiton myötä. ENCEn voitti ensimmäisen kierroksensa 5-13 tilanteessa. Complexity ei hievahtanut ENCEn kierrosvoitosta, vaan eteni otteluvoittoon 6-16 lukemin.
It's time to take the long route through the lower bracket, where we'll face @mousesports next at 22:00 EEST
#EZ4ENCE #ESLProLeague
ENCE kohtaa tänään mousesportsin ESL Pro Leaguessa kello 22 alkaen. Ottelun häviäjä putoaa ulos turnauksesta.
Eurheilu.org on myös Discordissa! Liity keskusteluun osoitteessa: discord.gg/znGMa7r
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NiP:lle kirvelevä tappio
- Lumimyrsyky katkaisi Call Of Duty Leaguen striimin
- Tässä ovat ESL Pro League Season 17:n tämän kauden joukkueet
- WoW, StarCraft, Diablo III ja Overwatch 2 lakkasivat toimimasta Kiinassa
- BLAST-turnausten aikataulut julkaistu
- 19-vuotias ammattilaispeluri lopettaa yllättäen uransa
- HAVU murtautui jo 30 parhaan joukkoon maailmanlistalla
- GODSENT julkaisi CS:GO-joukkueensa uuden kokoonpanon
- E-urheiluorganisaatio pisti yllättäen pillit pussiin – koko toiminta lopetettu
- Viime vuoden 20 parasta CS:GO-pelaajaa julkaistu
- NaVi kerää rahaa Ukrainalle – s1mple kaivoi kuvettaan jättisummalla
- Riot Games paljasti laajan ottelumanipulaatiotapauksen – yhteensä 14 pelaajaa syytetty
- Elisa Mastersin finalistit selvillä
- TOP 10: Parhaat pelit samalta sohvalta pelattavaksi
- CS-legenda tekee paluun pelikentille
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Fnatic juhli Elisa Mastersin voittoa
- PuBG:n maailmanmestaruudesta taistelee kaksi suomalaista
- Suomalainen Esports-organisaatio konkurssiin
- E-urheilun olympialaiset tulossa? KOK järjestää e-urheilun olympiaviikon ensi kesänä