ENCE johti ratkaisevaa karttaa 15-3, mutta mitä sitten tapahtui – EPL:n pudotuspelit ohi ENCEn osalta
ENCE lahosi täydellisesti ESL Pro Leaguen pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella, kun Virtus.pro nappasi lopulta jäätävän comebackin jälkeen 2-1-voiton.
Ensin Virtus.pro voitti oman karttansa Infernon lukemin 16-6 ja seuraavana ENCE voitti oman karttavalintansa Trainin lukemin 16-7.
Ratkaisua haettiin Dust 2:sta, jonka ENCE aloitti heti todella vahvasti. Paweł ”dycha” Dycha oli järjettömässä tikissä ratkaisevassa kartassa ja se nähtiin tuloksessa, kun ENCE nappasi ensimmäisen puoliskon CT-puolelta nimiinsä lukemin 12-3.
Toinen puolisko alkoi ENCEn kannalta voitokkaasti, kun Joonas ”doto” Forss clutchasi 1vs2 -tilanteen, jonka ansiosta ENCE nappasi pistoolikierroksen ja ecokierrokset nimiinsä. Virtus.pro ei silti luovuttanut ja aloitti comebackin, joka tuotti tulosta. ENCE johti ottelua lukemin 15-3, mutta Virtus.pro tuli lopulta tasoihin ja vei ottelun jatkoajalle.
Jatkoaika oli Virtus.pron hallinnassa ja lopulta comeback toi niin paljon voimaa, että ENCE lahosi täydellisesti, ja sen ansiosta Virtus.pro juhli kartta- ja otteluvoittoa lukemin 19-17.
ENCEllä oli viimeisellä kierroksella vielä hyvät mahdollisuudet viedä peli toiselle jatkoajalle, mutta Lotan ”Spinx” Giladin hiiri puristi liikaa käsissä ja Dzhami ”Jame” Ali onnistui viimeistelemään ottelun.
Virtus.pro kohtaa pudotuspelien seuraavalla kierroksella Natus Vincere – Complexity -ottelun voittajan, ja puolestaan ENCEn osalta turnaus on ohitse.
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Artikkelikuva: ENCE
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen kertoi haastattelussa OG:n jättämisestä
- Suomalainen striimaaja ryöstettiin live-lähetyksessä – ”Kaivappa nyt sitä kuvetta”
- Tässä on kallein koskaan myyty CS:GO-skini – hintaa yli 100 000 dollaria!
- ”V*tun naurettavaa”, Nyt myös FaZe Banks otti kantaa nuoren Fortnite-pelaajan elinikäiseen pelikieltoon
- Aleksib, Mantuu ja Valde jatkosopimuksiin – kolmikko avasi kokemuksiaan OG:n riveistä!
- Astraliksen valtakausi jatkuu – ELEAGUE Premier oli joukkueelle täydellinen turnaus
- Blizzard antoi huippuselostajalle potkut – kritisoi World of Warcraftia striimissään
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Esports Nations Cupissa käänne – Etelä-Korea sittenkin mukaan