Dr.Witnesser bannattiin Twitchistä saarnattuaan Fortnitessä muslimilapselle – ”Sinä joudut helvettiin”
Striimaaja Dr.Witnesser on bannatty Twitchistä seitsemän päivän ajaksi.
Ilosanomaa pelaajille -motolla kulkeva, Fortnite-evankelistaksi itseään nimittävä Dr.Witnesser on saanut seitsemän päivän bannit Twitchiin.
Syynä on tämän lähetyksestä kuvattu tallenne, jossa hän kertoo Fortnite-pelissä hänen satunnaiseksi tiimikaveriksi tulleelle muslimilapselle ”tämän joutuvan helvettiin”, ellei hän ei hyväksy Jeesusta elämäänsä.
Bannien seurauksena Dr.Witnesser twiittasi Twitchin syyllistyvän #cancelchristianity kulttuurin harjoittamiseen, sillä hän puhui twiittinsä mukaan striimissä ”vain sitä mitä Ramaattu kertoo.”
Hän uhkaili Twitchiä myös 251 000 seuraajan TikTok käyttäjällään:
– Olen kahden sekunnin päässä siitä, että postaan 251 000 TikTok seuraajalleni Twitchin bannaavan kristittyjä striimaajia Raamatun sanan puhumisesta lähetyksissä.
On totta, että Twitchin palveluehdot eivät kiellä sivustolla saarnaamista. Vaikuttaa kuitenkin siltä, että Dr.Witnesserin tapa sitä harjoittaa oli heidän mielestään nyt liikaa.
Eurheilu.org on myös Discordissa! Liity keskusteluun osoitteessa: discord.gg/znGMa7r
Kuva: Joe Brady / FACEIT
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NAVI:lle kirvelevä tappio
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon huipputurnauksessa
- NAVI avasi IEM Atlantan voitolla
- Esports Nations Cupissa käänne – Etelä-Korea sittenkin mukaan
- Jättiseura vetäytyy Dota2:sta
- Olkkosen ja Sirmitevin Team Vitality isoon voittoon
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitality avasi EMEA Leaguen pudotuspelit voitolla
- 21-vuotias VALORANT-pelaaja on kuollut
- Esports Nations Cup kriisissä – E-urheilujätti jättämässä kisat väliin
- Valve julkaisi odotetun CS2-kartan