Atari on rakentamassa maailman ensimmäistä ”pelihotelliketjua”
Atari on aikeissa laajentaa toimintaansa myös hotellibisneksen puolelle. Yhtiö ei kuitenkaan ole unohtamassa pelaamiseen liittyviä juuriaan, sillä suunnitelmissa on rakentaa maailman ensimmäisiä ”pelihotelleja.”
Peliteemaisia hotelleja on suunnitteilla useampi kappale. Ensimmäisen rakennuksen sijainniksi on valikoitunut Arizonassa sijaitseva Phoenix ja kohteen rakennustyöt alkavat jo tämän vuoden aikana. Muita hotelleja on suunniteltu rakennettavaksi Las Vegasiin, Denveriin, Chicagoon, Austiniin, Seattleen, San Franciscoon sekä San Joseen.
Tulevissa hotelleissa on – perinteisen pelaamisen lisäksi – mahdollisuuksia AR- ja VR-pelikokemuksiin. Osassa hotelleissa on myös valmiudet kilpapelaamiseen liittyvien tapahtumien järjestämiseen.
Myös varsinaisesta rakennuksista on suunniteltu päräyttävän näköinen kokonaisuus. Kuva jutun yläpuolella.
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- PGL Bukarestiin uusi joukkue
- Matias “Banjo” Kivistön Fokus mukaan huipputurnaukseen
- Esports World Cupissa jaossa massiivinen palkintopotti
- VALORANT mukaan Esports Nations Cupiin
- CS2:n huipputurnaus IEM Kölniin tulossa merkittävä muutos
- Olkkonen ja Sirmitev juhlivat turnausvoittoa
- NUKE-Liigan tonen kausi alkaa maaliskuussa
- Sirmitev ja Olkkonen taistelevat turnausvoitosta
- Jimi ”Jimpphat” Salo juhli kolmatta sijaa
- MOUZ:n voittohaaveet nurin Romaniassa